Wymiana polsko-niemiecka – Katowice 2016

W dniach 3 – 10 listopada br. gościliśmy w naszej szkole 10 uczennic z Krefeld, którym towarzyszyła Pani Bettina Kürschner. Młodzież niemiecka dotarła do szkoły ok. godz. 20:15 na spotkanie integracyjno-informacyjne, podczas którego rozdane zostały materiały promujące Katowice oraz długopisy i plany miasta. Uczniowie z klasy I LO przygotowali kanapki i napoje.
4 listopada polscy i niemieccy uczniowie zwiedzali Kopalnię Żup Solnych w Wieliczce, a w godzinach popołudniowych przeszli Traktem Królewskim do Katedry na Wawelu. Kolejnego dnia uczestnicy programu wrócili znów do Krakowa. Spod Barbakanu razem z przewodnikiem udali się na krakowski Rynek, a stamtąd do dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu poznając historię narodu żydowskiego od czasów Kazimierza Wielkiego do dramatu II wojny światowej związanego z życiem w getcie. Kolejnym punktem było zwiedzanie Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4. Po przerwie obiadowej Polacy oraz goście z Nadrenii zobaczyli Kościół Mariacki, Sukiennice, Ratusz, Kościół św. Wojciecha i mieli także okazję zapoznać się z krakowskimi legendami. W godzinach wieczornych wszyscy wyruszyli z pięknie oświetlonego Krakowa w kierunku Katowic.

Niedziela była dniem spędzonym w rodzinach, a młodzi Niemcy mieli wtedy okazję do rozmów, poznania tradycji, kultury i polskiej kuchni. Nie zabrakło też chętnych do wspólnej jazdy na rolkach i wieczornych spotkań w pizzeriach i kawiarniach.

7 listopada zostały poprowadzone zajęcia sportowe na Hali „Kolejarz” na Józefowcu, po których polscy i niemieccy uczniowie udali się Szlakiem Orlich Gniazd do Ogrodzieńca, mieli okazję zwiedzić ruiny zamku z czasów ostatniego króla z dynastii Piastów – Kazimierza Wielkiego, a grupa niemiecka dodatkowo mogła zapoznać się z informacjami na temat innych ciekawych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W godzinach wieczornych młodzież doskonale bawiła się w kręgielni mieszczącej się w Centrum Rozrywki Gravitacja przy ul. Gliwickiej.

8 listopada uczestnicy programu wymiany brali udział w zajęciach w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach poprowadzonych przez Panią Renatę Janiszewską. Uczniowie mieli okazję zajrzeć za kulisy teatralne i zobaczyć, jak wyglądają techniczne przygotowania do spektaklu. Młodzież dotarła również do teatralnej garderoby i pracowni krawieckiej oraz perukarskiej. Kolejnym punktem dnia była wizyta w Muzeum Śląskim, w którym Pani Sonia Wilk poprowadziła uczniów przez ekspozycję związaną z historią Górnego Śląska od czasów prehistorycznych do XX wieku. W dalszej części Polacy i Niemcy dotarli do Gabinetu Alfreda Szklarskiego znajdującego się w dawnym gmachu Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12 upamiętniającego autora cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego. Można tam było zobaczyć m.in.: biurko i maszynę do pisania, ulubioną kurtkę pisarza, kolekcję fajek i pamiątki z różnych stron świata. W godzinach popołudniowych uczniowie przygotowywali prezentacje projektowe nt.: „Refleksje literackie młodych Polaków i Niemców”, uwzględniając dzieła od renesansu do czasów współczesnych. Ostatnim punktem był wieczór literacki, podczas którego odbył się konkurs recytacji poezji polskiej i niemieckiej.
Jury ogłosiło następujące wyniki:
• I miejsce – Inga Marie Dohrmann
• I miejsce – Weronika Maciejewska
• II miejsce – Zoe Lotta Cöp
• II miejsce – Magdalena Kocot
• III miejsce – Inga Marie Hoffmann
• III miejsce – Aleksandra Szymała i Helena Świerad.

9 listopada młodzież polska i niemiecka zwiedzała Muzeum Obozowe Auschwitz – Birkenau, a wyrazem pamięci o ofiarach II wojny światowej, które zginęły w obozie koncentracyjnym było zapalenie zniczy przez polską i niemiecką grupę. W tym dniu uczniowie wzięli udział w grze ulicznej nastawionej na poznanie najciekawszych miejsc i zabytków Katowic.

W ostatnim dniu wymiany uczniowie z Krefeld wybrali uczestnictwo w zajęciach z chemii, matematyki i wiedzy o społeczeństwie. Realizację programu wymiany polsko-niemieckiej zakończyło wspólne spotkanie przy stole, podsumowanie wymiany, podczas którego uczestnicy wypełnili ankiety ewaluacyjne. A na koniec – pamiątkowe zdjęcie całej grupy, pożegnanie i przejazd grupy niemieckiej na lotnisko w Pyrzowicach.

Wymiana dobiegła końca, nadszedł czas na podziękowania.
Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy gościli młodzież z Krefeld, uczniom, którzy opiekowali się swoimi rówieśnikami podczas wspólnych wyjazdów. Serdeczne podziękowania składamy również na ręce wszystkich nauczycieli, którzy wspierali tegoroczną wymianę. Dziękujemy Pani Soni Wilk za oprowadzenie młodzieży w Muzeum Śląskim oraz naszemu maturzyście Jakubowi Klepkowi za pełnienie roli tłumacza w dwóch ostatnich dniach wymiany.

Maria Stefańska

Scroll to Top
Skip to content