Prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. E. Szramka, które istnieje już od 1991 roku. KLO tworzy Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1.
Mieścimy się w centrum Katowic na ul. Kobylińskiego 4. W liceum są obecnie 1 klasa pierwsza, 3 drugie, 3 trzecie i 1 czwarta.
Klasy mogą liczyć zasadniczo maksymalnie 16 uczniów. Życzliwi, otwarci na potrzeby uczniów nauczyciele stanowią dobrze wykwalifikowaną i fachową kadrę tej szkoły. Wszyscy tworzą miłą atmosferę. Jest nas mało (109 uczniów, 31 nauczycieli, 7 osób personelu administracyjnego), ale dzięki temu wszyscy się znamy.
Nasza szkoła jest dobrze wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Mamy dobrze wyposażoną pracownię biologiczno-chemiczno-fizyczną, pracownię komputerową (indywidualna stacja robocza dla każdego ucznia) ze stałym szybkim światłowodowym łączem do Internetu oraz komputerowe laboratorium językowe (16 stanowisk). Kilka pracowni i klas wyposażonych jest w tablice i monitory interaktywne, wykorzystywane przez nauczycieli na lekcjach z użyciem multimediów. Każda z pracowni wyposażona jest w projektor i nagłośnienie. W bibliotece szkolnej działa multimedialne centrum informacyjne ze stałym dostępem do Internetu. Do dyspozycji uczniowskiego zespołu radiowęzła jest profesjonalny zestaw DJ. W szkole funkcjonuje również siłownia, a część lekcji W-F odbywa się w Hali „Kolejarz”. Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w konkursach i olimpiadach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Każdy kto chce dobrze przygotować się na studia ma taką szansę.
Kładziemy duży nacisk na naukę języków obcych. Język angielski jest w naszej szkole wiodącym językiem i nauczany jest w wymiarze 6 godzin tygodniowo w liceum i 4 lub 5 w szkole podstawowej w tym także są godziny z native speaker’em. Pozostałe języki to:
- j. francuski – 2 lub 3 godz. tygodniowo
- j. niemiecki – 2 lub 3 godz. tygodniowo
- j. łaciński – 1 lub 2 godz. tygodniowo
- j. hiszpański – 2 lub 3 godz. tygodniowo
- j. rosyjski – 2 godz. tygodniowo (dla chętnych)
- j. włoski – 2 godz. tygodniowo (dla chętnych).
Szkoła przywiązuje dużą wagę do budowania, tworzenia wspólnoty. Sprzyjają temu wyjazdy do teatru, wyjścia do filharmonii, kina i na wystawy, a przede wszystkim rekolekcje, spotkania, pielgrzymki i wyjazdy wakacyjne.
Jesteśmy szkołą stowarzyszoną UNESCO. Uczestniczymy w proponowanych przez nich projektach wspólnie z wieloma takimi szkołami na świecie. Przyjmujemy grupy Stowarzyszenia przyjeżdżające do Polski. Bierzemy udział w międzynarodowych konferencjach. Współpracujemy od 1992 roku z College St. Louis z Liege w Belgii i od 1997 roku z Gimnazjum Marienschule z Krefeld. Od wielu lat co roku gościmy grupę młodzieży z Belgii i z Niemiec i co roku jedziemy do nich z wizytą. Mamy też kontakty z Kollegs St. Blasien. Miała miejsce także wymiana młodzieży z Cosnac (centralna Francja). Wspólnie ze szkołami w Nole (Włochy) i Monforte (Hiszpania) współpracowaliśmy w ramach szkolnego projektu Socrates Comenius. Zrealizowany został kolejny projekt wspólnie ze szkołami z Austrii, Danii i Włoch. Uczestniczymy w programie Young Masters Programme zarządzanym przez Uniwersytet w Lund, a projekty naszych uczniów są wysoko oceniane i prezentowane na światowych konferencjach uczestników programu. Ostatnia konferencja miała miejsce w Yilan na Tajwanie i zgromadziła ponad 280 uczniów i nauczycieli z całego świata. Prezentowaliśmy na niej także nasz projekt. Przygotowujemy się do kolejnej konferencji Caretakers of the Environment International, która organizowana jest przez ASPEA Portugal w Lizbonie.
Jeżeli chcesz być uczniem naszej szkoły weź pod uwagę fakt, że jest to szkoła katolicka. Nie będziesz miał więcej lekcji religii w ciągu tygodnia, ale ważne jest Twoje uczestnictwo w programie wychowawczym szkoły.
Ważne jest abyś chciał rozwijać w pełni swoją osobowość. Będziemy się cieszyli, jak wybierzesz właśnie nas.